Projekt WASTEREDUCE

Projekt Integrated waste reduction strategies and solutions in protected and Natura 2000 areas – WASTEREDUCE
Trajanje projekta: 1. veljače 2024. – 31. srpnja 2026.
Opći cilj projekta: Poboljšati upravljanje otpadom u zaštićenim i Natura 2000 područjima, korištenjem krajobraznog pristupa za praćenje, sprječavanje, smanjenje i ublažavanje utjecaja otpada. Naglasak je na poboljšanim strategijama upravljanja otpadom i inovativnim rješenjima (npr. digitalna rješenja) koja podupiru upravljanje otpadom i cirkularnost. Očekivane promjene koje će projekt polučiti, bit će poboljšanje politike i prakse upravljanja otpadom, podizanje svijesti i promjena ljudskog ponašanja prema otpadu, smanjenje troškova upravljanja otpadom i poboljšanje prekogranične, nacionalne, regionalne i lokalne suradnje (javni i privatni sektor).
Projektni partneri:
- Institut za poljoprivredu i turizam - IPTPO (Hrvatska) – vodeći projektni partner,
- Istarska županija – IŽ (Hrvatska),
- Javna ustanova Natura Histrica – Natura Histrica (Hrvatska),
- Udruga za prirodu, okoliš i održivi razvoj Sunce - SUNCE (Hrvatska),
- University of Trieste – UNITS (Italija),
- Etra SpA Societa benefit– ETRA (Italija),
- ETIFOR Srl Società Benefit - ETIFOR (Italija),
- Regional Agency for Environmental Protection and Prevention of Veneto – ARPAV (Italija).
Ukupni budžet projekta: 1.657.742,00 eura, od čega za Istarsku županiju: 208.380,00 eura.
Financijska podrška: Europska unija – Europski fond za regionalni razvoj (EFRR) (80%) u okviru Programa suradnje Interreg VI-A Italija-Hrvatska 2021. - 2027.
Sažetak projekta:
Najveći pritisci na morski okoliš na području Istarske županije nastaju kao posljedica antropogenih aktivnosti i klimatskih promjena. Porast broja stanovnika na obalnom području, urbanizacija, razvoj turizma, pomorskog prometa, onečišćenje i sl., negativno utječu na ekološke uvjete u moru. U slučaju morskog otpada radi se o rezultatu fenomena globalnog razvoja gdje se nastali otpad odbačen u more rasprostire na velikom području prelazeći državne granice uslijed djelovanja morskih struja i valova.
Opisani pritisci rezultiraju i sve većim problemom pojave morskog otpada čije je adekvatno gospodarenje u morskom okruženju izazovno i još nedovoljno regulirano. Makrootpad u moru predstavlja opasnost i prijetnju brojnim morskim organizmima i pticama, kao i mikrootpad koji bioakumulacijom kroz hranidbene lance direktno utječe i na zdravlje ljudi.
Gospodarski subjekti svih sektora, pa tako i šira javnost, često nisu svjesni koja su to Natura 2000 područja, gdje se nalaze te zašto su ista uopće vrijedna. Natura 2000 područja ukazuju na prirodnu vrijednost i potencijal nekog područja. Gospodarske i druge aktivnosti na tim područjima dozvoljene su, ali se iste moraju provoditi na način da ne utječu negativno na razloge zbog kojih je to područje procijenjeno kao prirodno vrijedno.
Pitanje morskog otpada i njegovog utjecaja na zdravlje ljudi i ekosustava općenito, tema je u kojoj postoje još puno nepoznanica. Rješavanju problema morskog otpada u Natura 2000 područjima Istarske županije projektom planiramo pristupiti nizom aktivnosti usmjerenih na osvješćivanje šire i dijela stručne javnosti o samom problemu, ali i provođenjem konkretnih akcija kojima će se inovativnim pristupom direktno pozitivno utjecati na problem mikro i makro otpada na izabranim mikro lokacijama.
WASTEREDUCE okuplja osam ključnih javnih i privatnih partnera iz Italije i Hrvatske. Svojim znanjem, iskustvom i prijenosom znanja o ovoj temi partnerstvo će sinergijski djelovati u borbi protiv onečišćenja, odnosno smanjenju utjecaja otpada na okoliš zaštićenih i Natura 2000 područja te, posredno, očuvanju njihovih ekosustava.
Najvažnije aktivnosti projekta u Istarskoj županiji:
- Ekološki dani u Istarskoj županiji u sklopu kojih će se organizirati Eko gastro event kojim se potiče korištenje morskih namirnica u pripremi jela,
- Marketinška kampanja s ciljem osvještavanja javnosti o značaju i razlozima zaštite Natura 2000 područja u moru i na obalnom prostoru, kao i o važnosti adekvatnog gospodarenja otpadom na kopnu i moru radi zaštite obalnih i morskih ekosustava.
- Korištenje pametnih rješenja za prikupljanje i skladištenje otpada na zaštićenim područjima,
- Osmišljavanje i postav Izložbe na temu obalnih i morskih Natura 2000 područja, odnosno na temu problematike morskog otpada i općenito abiotskih i biotskih pritisaka, te klimatskih promjena na obalno područje i morski okoliš, uz izradu mobilne aplikacije za korištenje na izložbi,
- Provedba Istraživanja o trenutnom stupnju uspješnosti pročišćavanja otpadnih voda koje se ispuštaju u more u odnosu na mikroplastiku,
- Izrada Akcijskog plana smanjenja otpada koji će olakšati provedbu adekvatnih mjera smanjenja otpada na projektnim pilot područjima s ciljem boljeg upravljanja otpadom.
- Provedba radionice s ciljem predstavljanja Akcijskog plana smanjenja otpada javnosti te diskusija relevantnih dionika.