Održana konferencija za novinare povodom Međunarodnog dana borbe protiv nasilja nad ženama

Održana konferencija za novinare povodom Međunarodnog dana borbe protiv nasilja nad ženama

Povjerenstvo za ravnopravnost spolova Istarske županije danas je održalo konferenciju za novinare povodom obilježavanja 25. studenog Međunarodnog dana borbe protiv nasilja nad ženama.

Na konferenciji su uz predsjednicu Povjerenstva Vivianu Benussi sudjelovale i članice Elena Puh Belci, Jadranka Černjul, Branka Žužić i Jelena Vitasović te kao predstavnica Policijske uprave Istarske, voditeljica odjela za maloljetničku delinkvenciju Anica Idžaković.

Nasilje nad ženama, uključujući i obiteljsko nasilje, jedan  je od najtežih oblika rodno utemeljenog kršenja ljudskih prava u Europi koje je još uvijek obavijeno šutnjom.

Konvencija Vijeća Europe o sprječavanju i borbi protiv nasilja nad ženama i nasilja u obitelji dopunjuje i proširuje standarde koje su postavile druge regionalne organizacije za ljudska prava u ovom području. Osnovni je cilj Konvencije, istaknula je Benussi, stvaranje Europe bez nasilja nad ženama i obiteljskog nasilja. S tom svrhom čvrsto se uspostavlja veza između postizanja ravnopravnosti spolova i iskorjenjivanja nasilja nad ženama. Na temelju te premise prepoznaje se strukturna priroda nasilja nad ženama, kao i da je ono manifestacija povijesno nejednakih odnosa između žena i muškarca.

Benussi je, također, nagalsila da nasilje nad ženama teško krši i umanjuje ili poništava uživanje ljudskih prava od strane žena, osobito njihovih temeljnih prava na život, sigurnost, slobodu, dostojanstvo, tjelesni i emocionalni integritet, te ga zbog toga vlade ne mogu ignorirati. Nasilje ne utječe samo loše na žene, nego i na društvo u cjelini te je stoga potrebno žurno djelovati.

"Statistički podaci pokazuju da u Hrvatskoj svaka treća žena trpi fizičko nasilje, da 30 žena godišnje biva usmrćeno, a od toga njih 50% usmrćeno je od strane nasilnog partnera. Žrtve nasilja su supruge, izvanbračne partnerice, kćerke, a najnoviji trendovi ukazuju na sve veći porast majki, koje postaju zlostavljane od svojih sinova. Razlog tome možemo tražiti u transgeneracijskom prijenosu nasilja, gdje djeca, odrastajući u obitelji u kojoj se događa nasilje, i sami postaju zlostavljači", rekla je Idžaković.

PU Istarska je u tekućoj 2014. godini  evidentirala  180 kaznenih djela (113 kaznenih djela u 2013. godini) s elementima nasilja u kojima su učesnici bili članovi obitelji ili  bliske osobe. Evidentno je povećanje kaznenih djela u 2014. godini u odnosu na 2013. godinu, najviše u broju kaznenih djela Prijetnja.

Galerija fotografija